Голова Асоціації українських банків назвав причини зміцнення гривні цього року

У 2023 році відбулося зміцнення гривні, крім того, вже вісім місяців поспіль зростає обсяг коштів громадян у банківській системі.

Про це повідомив у ефірі Українського радіо голова Асоціації українських банків Андрій Дубас, передає Укрінформ.

"Зміцнення гривні відбулося. Також ми фактично відійшли наприкінці 2023 року від фіксованого курсу, тобто Національний банк змінив свою політику і перейшов до курсу керованої гнучкості. Тобто фактично ринок керує курсом, але Національний банк гасить піки", — розповів Дубас.

Він нагадав, що готівковий долар США торік у цей час коштував понад 42 гривні. Зараз його вартість коливається в межах 37-38 гривень.

"Відбулася стабілізація ситуації. 2022 рік, коли на нас напала Росія, був роком шоку і екстреним "гасінням пожеж". 2023 року ми вже розуміли, що війна не закінчиться швидко, ми адаптувалися і почали переорієнтовувати процеси", — констатував фахівець.

На його думку, 2024-й стане роком, який "виходить на траєкторію динаміки позитивних моментів" у розумінні збільшення ВВП та поступового зростання економіки.

Стосовно того, що держбюджет на 2024 рік розраховувався із курсу 40,70 грн за долар, голова АУБ зауважив: це не означає, що курс обов'язково підніметься до цього рівня.

"Курс буде формувати дуже багато чинників. Курс, закладений в бюджеті, – це не точний орієнтир", — пояснив Дубас.

За словами експерта, до початку повномасштабного вторгнення зовнішніми чинниками, які впливали на українську економіку і на гривню, були ціни на товари основної групи, які Україна продавала або купувала за кордоном.

"Нині в умовах війни теж є зовнішні чинники, але вони пов’язані дещо з іншими речами. Насамперед, це зовнішня допомога. Адже понад 50% нашого державного бюджету сформовані за рахунок підтримки партнерів. Щодо міжнародної підтримки є два питання: чи буде надходити і як ритмічно? Питання, чи буде надходити, поки що не стоїть, адже всі партнери продовжують надалі декларувати і доводити підтримку України. А от ритмічність надходження – це питання. Тому що такі ситуативні історії, які трапляються в США або навіть в ЄС із блокуванням надходжень, створюють тимчасовий розрив, який потрібно за рахунок чогось перекривати", — зазначив голова АУБ.

За словами Дубаса, сьогодні українська влада має достатньо резервів, які дозволяють планувати свою політику в середньостроковій перспективі.

Він також відзначив, що вже 7-8 місяців поспіль спостерігається зростання обсягу коштів громадян у банківській системі. "Остання звітна сума – понад 1 трильйон гривень. Для мене це показник довіри до гривні та до послуг українських банків. Якби громадяни цими послугами були незадоволені, вони б ними не користувалися. А загалом на другому році війни суспільство більш обережно витрачає свої заощадження. Це, до речі, теж повпливало на ту інфляцію, яку ми маємо в цьому році", — констатував експерт.

Попит на готівковий долар зараз невисокий, зауважив він. Водночас те, що місяць тому Нацбанк вийшов з ініціативою зняття обмежень для населення щодо купівлі готівкових доларів у банках, на думку Дубаса, є промовистим показником: "Валютні пом’якшення дійсно відбуваються, і це підкреслює, що в банках є достатній обсяг готівкової іноземної валюти".

Водночас Дубас указав, що МВФ є головним індикатором того, чи Україна є в порядку денному цивілізованих країн світу: "І ми зараз дійсно в ньому перебуваємо. Нещодавно представники органів влади підписали другий перегляд програми EFF з МВФ. Сама програма в масштабах наших бюджетних витрат невелика – близько 4 мільярдів. Але загальний пакет із різних країн – 115 мільярдів доларів. Тобто перебувати у співпраці з МВФ – це надважливе завдання для нас. І ми з ним працюємо".

За словами експерта, міжнародні партнери дивляться на ефективність використання наданої допомоги. Україні також потрібно продовжувати реформувати рівень захисту прав кредиторів, проводити реформу судової системи, антикорупційні заходи.

"І не варто звинувачувати Україну в тому, що вона якась не така. Ми 22 місяці чинимо опір донедавна "другій армії світу". Нам треба схилити голову перед військовими, перед всім українським народом, перед українським бізнесом. 22 місяці чинити опір в такій війні – це варте великої-великої поваги. Хотілося б, щоб наші зовнішні партнери це також розуміли. Бо коли весь світ готується до свят, ми думаємо про наших хлопців в окопах", — резюмував голова АУБ.

www.ukrinform.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *