«Цифри вражають»: аналітики оцінили стан української економіки

Аналітики оцінили стан економіки України / фото ua.depositphotos.com

Українська економіка напрочуд добре показала себе у 2023 році. Високі економічні показники відображені в останніх оцінках ЄС та МВФ, пише американський аналітичний центр Atlantic Council.

Зазначається, що російське вторгнення призвело до падіння ВВП України на 29% у 2022 році, але у 2023 році економіка зросла на 19,5% у річному обчисленні у другому кварталі та на 9,5% – у третьому кварталі.

«Замість очікуваної стабілізації Україна, швидше за все, досягла річного економічного зростання на рівні майже 6% у 2023 році. Звичайно, це все ще означає падіння приблизно на 25% від довоєнного рівня у 2021 році. Однак, враховуючи масштаби руйнувань, спричинених російським вторгненням, і той факт, що Росія все ще окупує близько 17% території України, ці цифри все одно вражають», – підкреслюють аналітики.

Вони вказують, що восени 2022 року Україна була змушена друкувати гроші, і в грудні 2022 року інфляція зросла до 27%. Однак за допомогою міжнародної допомоги дефіцит бюджету в розмірі близько 40 млрд доларів був більш ніж профінансований. Як наслідок, інфляція впала до 5% до жовтня 2023 року.

В аналітичному центрі додали, що на 2024 рік Україна запланувала зовнішнє фінансування в розмірі 41 млрд доларів, але цифру переглянули до 37 млрд доларів. Вона може бути реалістичною. У січні-вересні 2023-го податкові збори зросли на 23% порівняно з аналогічним періодом 2022-го.

Незважаючи на умови воєнного часу, Україна поки що не зазнала жодної заборгованості з виплати заробітної плати чи пенсій у державному секторі. А Нацбанк продемонстрував особливі успіхи з початку російського вторгнення. Нещодавно облікову ставку знизили з 16 до 15%, тоді як ЦБ Росії зробив протилежне.

«Україна зберігає відносно відкритий валютний ринок з плаваючим обмінним курсом, який залишався відносно стабільним протягом 2023 року. Міжнародні валютні резерви України наразі вищі, ніж будь-коли, і становлять близько 40 млрд доларів США. Банківська система країни функціонує напрочуд нормально… Українські банки переповнені грошима і пропонують багато дешевих кредитів», – підкреслюють у Atlantic Council.

Експерти зазначають, що далеко від лінії фронту все виглядає стабільно. Магазини і ресторани по всій країні відкриті і заповнені товарами. Все функціонує, включаючи мобільний зв’язок, інтернет, електрику і громадський транспорт. Цифрові банківські послуги розвинені та доступні всюди.

Ситуація в українській економіці

За словами міністра економіки Юлії Свириденко, що більше виготовлятимемо вдома, то стійкішою буде економіка, адже з кожної гривні, витраченої на український товар, до 40% повертається у бюджет. Окрім того, збільшення внутрішнього виробництва впливає на рівень зборів податків.

Раніше УНІАН писав, що українська економіка у листопаді продовжувала зростати навіть попри те, що польські перевізники блокували наземні пункти пропуску автомобільних вантажів.

www.unian.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *