Після тривалого періоду зниження інфляція в травні відновила зростання, а в червні пришвидшилася до 4,8% у річному вимірі. За оновленим прогнозом НБУ, на кінець року інфляція залишатиметься помірною — 8,5%.
Про це на брифінгу повідомив голова Національного банку України Андрій Пишний, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Пишний зазначив, що основний ціновий тиск посилювався через збільшення витрат бізнесу на оплату праці й електроенергію, тому базова інфляція (5% рік до року в червні) була прогнозована Нацбанком.
«Така інфляційна траєкторія була лише незначно нижчою за прогноз НБУ. Нижча, ніж очікувалося, динаміка цін на продукти харчування компенсувала суттєвіше підвищення тарифів на електроенергію для домогосподарств», — повідомив він.
За словами голови Нацбанку, попередні оцінки інфляції підтверджують подальше її прискорення, а вже в наступному році – початок зниження.
Такий прогноз обумовлений подальшим збільшенням витрат бізнесу, підвищенням акцизів, а також вичерпанням минулорічних урожаїв і негативним впливом літньої посухи на цьогорічну врожайність.
Зважена процентна та валютно-курсова політика НБУ та послаблення зовнішнього інфляційного тиску дадуть змогу сповільнити інфляцію вже у 2025 році — до 6,6%.
«Водночас (у 2024 році — ред.) інфляція залишатиметься помірною — 8,5% на кінець року за оновленим прогнозом НБУ. Цьому, зокрема, посприяють заходи НБУ із захисту гривневих доходів і заощаджень населення від інфляції та забезпечення стійкості валютного ринку», — зауважив очільник Нацбанку.
Він додав, що стримувальний вплив на ціни матиме й подальша дія мораторію на підвищення житлово-комунальних тарифів на газ, опалення та гарячу воду.
Як повідомляв Укрінформ, у червні 2024 року інфляція на споживчому ринку України порівняно із травнем становила 2,2%.
Фото: НБУ